Kategoriler

Be My Eyes: Benim Gözlerim Olur musun?

Başlıkta bulunan cümlenin size ne hissettirdiğini düşünün. Görme kaybı veya tamamen görmüyor olduğunuzu birkaç saniye de olsa hayal edin. Bugün sizlere bu konu ile alakalı olan ve pek fazla bilinmeyen bir uygulamadan bahsedeceğim.
Be My Eyes Uygulaması

Be My Eyes uygulaması sayesinde görme engelli olan veya görme kaybı yaşayan bir insana gün içerisinde herhangi bir zamanda yardım etmeniz mümkün oluyor. Telefonlar ile neredeyse bütünleştiğimiz bu dönemde böyle bir uygulamanın varlığından haberdar olmamak da vicdanımı sızlatıyor açıkçası.

Bir yerden bir yere giderken ne kadar rahatız değil mi? Ama görme engelliler için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil. Bildiğiniz üzere genelde beyaz bir bastonları ve onlara yol boyunca eşlik eden bir navigasyon sesi oluyor. Bu durumda onlar için bir şey yapmak istiyoruz genelde.

Bu mobil uygulama sayesinde aslında onlar için artık bir şeyler yapabileceğimizi görmüş oluyoruz. En ufak bir yardım dahi bizleri ne kadar mutlu eder açıkçası. Belirtmek istediğim onların yardıma muhtaç oldukları yönünde asla değil. Sadece işlerini biraz daha kolaylaştırmak aslında yardım etme amacımız.

Bu konuda çoğu zaman onlara çekince ile yaklaşıyoruz. Yanlış anlayabilirler, daha önce yardım dışındaki amaçlarla yaklaşılmış olabileceği için farklı tepkiler verebilirler sonuçta. Beni yanlış anlayabilir gibi bir korkuya da sahip olduğumuz için kendimizi geri çekiyoruz maalesef.

Günümüzde bu durumla baş etmek zorunda olan binlerce insan varken ve bu insanları dışarda gördüğümüz zaman çaresizce onları uzaktan izlemek yerine çekinmeden ve gayet rahat bir şekilde yardım edebiliyor olacağız. Bu uygulama ile belirtmiş olduğum durumların içerisinde kendinizi bulmadan yardım eli uzatabiliyorsunuz.

Be My Eyes Nasıl Kullanılır?

Pek çok farklı dil desteği bulunan uygulamayı şu an milyonlarca insan kullanıyor. Her şey gönüllülük esaslı. Gönüllülük çok hassas bir kavram bu tarz uygulamalar için. Çünkü bazı durumlarda istenmeyen senaryolarla da karşılaşmak mümkün olabiliyor. Herkes yardım amaçlı kullanmıyor maalesef bu uygulamayı. İnsanların zayıflıklarından yararlanmak ve bunu eğlence haline getirmek isteyenlerin de olduğunu unutmamak gerekiyor. Uygulama yöneticilerinin bu konu da çalıştıklarından ve bu tarz durumların önüne geçmek için mesai harcadıkları da aşikâr.

Be My Eyes Nasıl Kullanılır?
Be My Eyes - Helping the blind
Be My Eyes - Helping the blind
Geliştirici: Be My Eyes
Fiyat: Ücretsiz
‎Be My Eyes
‎Be My Eyes
Geliştirici: Be My Eyes
Fiyat: Ücretsiz

Uygulamanın işleyişinden bahsetmek gerekirse de öncelikle uygulamayı ücretsiz bir şekilde bağlı bulunduğunuz platforma göre indiriyorsunuz. Uygulamaya giriş yaparken yardım etme amaçlı mı yoksa yardıma ihtiyacı olan bir kişi olup olmadığınızı belirtmeniz gerekiyor. Daha sonra ise oluşturacağınız profil için bildiğiniz dilleri de ekleyebiliyorsunuz. Bu sayede yalnızca kendi ülkenizdeki insanlara değil farklı kültürlerde ki insanlara da yardım edebiliyorsunuz.

Bu aşamaları bitirdikten sonra ise gün içerisinde size görme engeli veya kaybı olan bir kişiden bildirim geliyor. Bildirime cevap vermeniz sürenin kısıtlı olduğunu hatırlatalım. Bu süre içerisinde geri dönüş yaptığınız taktirde karşı taraf ile görüntülü bir bağlantı başlatmış oluyorsunuz. Bu bildirim sadece size gelmiyor, sizin gibi gönüllü olan birçok kişiye de bu bildirim iletiliyor. Sizden o sırada dönüş alınamazsa farklı bir gönüllüye anında bildirim iletiliyor.

Uygulama içerisindeyken genellikle 30 saniye gibi kısa bir sürede çağrılar yanıt buluyor. Yaşadığınız yerin yerel saatine göre sabah 8 ile akşam 9 aralığında size çağrı ulaşabiliyor. Ayrıca çağrı geldiği zaman meşguldünüz ve cevaplayamadınız daha sonrasında çağrı alamam gibi bir endişeye kapılmayın. Bunun dışında çağrı alabilmeniz için uygulamanın sürekli açık olmasına da gerek yok uygulamanın cihazınız da bulunması çağrı alabilmeniz için yeterli olacaktır.

Uygulamaya yeni eklenmiş olan farklı bir yardım platformu da mevcut. Uzman Yardım Platformu. Bu platform sayesinde ise bir gönüllüye değil bir işletmenin müşteri temsilcisi ile doğrudan iletişim sağlanır. Bağlanmış olduğunuz temsilci yaşamış olduğunuz problemler için hızlıca yardım eder.

Bu kısım uygulamanızın ana sayfasında bulunur. Bu seçeneğe tıkladığınızda bölgeniz içerisinde bulunan şirketlerin listesinin olduğu bir bölüme geçiş yaparsınız. Bütün şirketler verdikleri hizmetleri ve bunların hangi dilde olduğunu belirtir. Bu yardımın şu an için Microsoft ürünlerinde ve 12 ülkede aktif olduğunu da belirtmekte fayda var.

En Çok Tercih Edilen Kullanım Alanları

Bu uygulama sayesinde genel olarak insanların hangi problemler için yardım istediğini de şu şekilde belirtmemiz mümkün:

  1. Bir market alışverişi sırasında istenilen ürünün yerini göstermede yardımcı olmak, ürünlerin son kullanma tarihlerini gözden geçirmek.
  2. Ev içerisinde bulunamayan nesneleri ve düşen eşyaları bulmada yardımcı olmak.
  3. Bilgisayar kullanımı sırasında oluşan sorunlar hakkında bilgilendirme yapmak.
  4. Ürünlerin etiket fiyatlarını okumak.
  5. Yeni bir yer keşfetme veya oraya alışmak için yardımcı olmak.
  6. Toplu taşıma araçları için gidiş ve gelişteki süreleri öğrenmek.
Be My Eyes

Genel olarak Be My Eyes uygulaması uzun zamandır kullanımda olan ve maalesef çoğumuzun hala bilmediği bir uygulamadır. İnsanların bir sosyal sorumluluk olarak gördüğü ve kullanıcısının gün geçtikçe katlanarak arttığı uygulamada beni de çok etkileyen bir konuya değinmek istiyorum. Uygulama ilk zamanlarında kullanıcılar tarafından bağlantı kalitesi ve uygun olmayan kullanımdan dolayı bir hayli eleştirildi. Şu an da ise bu durum yoğunluktan dolayı çağrı alamayan ve yardım etmek isteyen gönüllülerin sayısının artması ile devam ediyor.

Uygulama için yapılan yorumlar arasında herkesin memnun olması, insanların kendisini bu konuda geliştirmeye çalışması, farklı dillerden, milletlerden insanlar ile tanıştıkları için de ayrıca mutlu olduklarını gördüm. Görme engelli olan veya görme kaybı yaşayan bireyler için olduğu gibi farklı durumlarla baş eden insanlar için de umarım ki benzer tarz da uygulamalar geliştirilir.

Emir
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü olarak yer alıyorum. Çukurova Üniversitesinde son sınıf Psikoloji öğrencisiyim. Mobil oyun ve uygulamaları yakından takip ediyorum.