Kategoriler

Kolay Çizimler ve Ölçümler Yapın: AutoCAD Mobil

Özellikle mühendislerin en çok kullandığı mobil uygulamalardan birisi olan AutoCAD, mobil platformda nasıl bir performans sunuyor? Mühendisler için en iyi çizim aracı olmaya aday mı? Detaylar yazımızda..
Autocad mobil

Autocad mobil, proje üzerinde çizim ve ölçüm yapmanızı sağlayan saha işlerinde kullanabileceğiniz önemli bir uygulamadır. Uygulamayı kullanmak çok basit. Özellikle ofisten sahaya çıktığımız zamanlarda ihtiyaç duyduğumuz bilgileri kimi zaman yanımıza almayı unutabiliyoruz. Bu durumda e-postanızdan hemen projeyi indirerek lazım olan ölçüm ve bilgileri proje üzerinden okuyabiliyorsunuz. Yoğun geçen günlerde büyük yararını göreceğiniz bu uygulama ile oldukça rahat edeceğinizi şimdiden söyleyebilirim.

Bilgisayar üzerinde çizim yapmak için sadece ülkemizde değil, dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan araç tartışmasız AutoCAD’dir. Autodesk tarafından piyasaya sürülen AutoCAD, aynı zamanda app store veya google play store aracılığı ile edinebileceğiniz uygulamayı da geliştirmiş bulunuyor. Yıllardır mimar ve mühendislerce yaygın olarak kullanılan program, günümüzde özellikle inşaat işlerinde ağırlıklı olarak rol alıyor.

Autocad Mobil İncelemesi

Bir uygulamayı kullanmak istediğinizde ilk aradığınız özellik nedir derseniz ilk sıraya “basitlik” ifadesini yazarım. Autocad mobil ile birlikte proje okuma konusunda hiçbir pürüz yaşamayacaksınız. Projeleri inceleme, üzerinde ölçüm yapma gibi konularda son derece kullanışlı olan bu uygulama işlerinizi en kolay şekilde halletme konusunda sizlere yardımcı oluyor. Piyasada bilinen en iyi mobil çizim aracı olarak karşınızda duruyor.

Uygulamanın başlıca özellikleri:

  • Çizim yapma
  • Çizim düzenleme ve değiştirme
  • Mesafe ve açı ölçümleri yapma
  • Açıklama yazma
  • Katman (layer oluşturma)
  • Çevrimdışı çalışma
  • Bulut depolama alanı kullanabilme

Bu özelliklerin her birisi sahada muhakkak karşınıza çıkacak ve deyim yerindeyse sizin için can alıcı özelliklerdir. Saha çalışmaları sırasında bizlerin en çok gereksinimi olan konularda imdadımıza koşuyor adeta.

En İyi Mobil Çizim Aracı

Özellikle ofisten yeni sahaya çıktınız ve yanınıza bir şey almayı mı unuttunuz? İşte o zaman size bu uygulama kesinlikle lazım. Çünkü e-postanızdan indireceğiniz projeyi uygulamada hızlıca açabiliyorsunuz. Bir tane mesafe için onca yolu geri gitmektense birkaç saniye içerisinde o mesafeyi telefonunuzdan öğrenebiliyorsunuz. Üstelik yanınızda şefleriniz varsa onlara güzelde bir hava atıyorsunuz. Keyfi gerçekten bir başkadır bu işin.

Autocad Mobil Kimler İçin?

Özellikle inşaat işleri ile içli dışlı alanlarda bu uygulama kullanılır. Çizim işleri denilince zaten bir ev, bir yaşam alanı gibi yerler ilk akla geldiği için hepsi de inşai işlerdir. Bu bağlamda başlıca kullanan meslekler; inşaat mühendisleri, mimarlar, harita mühendisleri, elektrik ve makine mühendisleri gibi farklı alanda teknik personeller bu uygulamadan fazlası ile verim alacaktır.

Tamamıyla çizim programı olduğu için farklı alanlarda kullanılması için restorasyon çalışmaları gibi firmalar olabilir diye düşünüyorum. Onun dışında günlük hayatta Ahmet kişisinin kullanacağı ve merak edeceği bir uygulama değildir.

Autocad Mobil Eksik Yanları

Her uygulama gibi geliştirilebilir bir takım özelliklere Autocad mobil de ihtiyaç duymaktadır. Bu bakımdan özellikle geliştirme konusunda aşağıya bir takım özelliklerini bu uygulamayı deneyimlemiş birisi olarak aktarıyorum.

  • Bir köşe veya özel bir yeri seçmeye çalıştığınızda hata yapma olasılığınız çok yüksek. Dokunuşların geliştirilmesi şart.
  • Özellikleri bakımından sonra derece yararlı bir uygulama olduğu kesin. Ancak bunun için kullandıkları ara yüzün kesinlikle geliştirilmesi gerekiyor. Bazı özellikleri bakımından kullanıcıyı yorduğunu söyleyebiliriz.
  • Proje açma konusunda sıkıntılar yok. Ancak bu projeler için ücretsiz sürümde belirtilen alt boyut limitinin arttırılması gerektiği de tartışmasız bir gerçek. Autodesk gibi sektörde lider bir firmanın para için böyle şeyler yapmasını pek anlayamıyorum.

En İyi Mobil Çizim Uygulaması Autocad

En iyi çizim uygulaması tartışmasız olarak Autocad’dir. Özellikle bütün sektörlere ve iş kollarına hitap eden ortak bir dil gibi olması onu bütün rakiplerinden önde kılıyor. Mesela bir elektrik mühendisi ile harita mühendisi bu uygulamayı kullanabiliyor. Çünkü ikisinin de ihtiyaç duyduğu bilgileri bünyesinde barındırıyor. Bu kadar geniş bir yelpazeye sahip başka bir çizim aracı bulunmuyor.

En İyi Android Çizim Aracı

Rakipsizlikten de elbette yukarıda yazdığımız eksik yanların geliştirilmesi uzun sürüyor olabilir. Özellikle dosya boyutunun genel anlamda çok az olarak minimize edilmesinden kaynaklı sorunları ben rakipsiz oluşuna bağlıyorum. Ancak uygulama ne olursa olsun kesinlikle hayatı kolaylaştıran en önemli araçlardan bir tanesidir.

Profesyonel bir hayat için son derece gerekli olan bu uygulama ile birlikte iş yaşamınızın ne kadar değişeceğine şaşıracaksınız. Özellikle acil durumlar için bu uygulama tam bir can kurtarıcıdır.

‎AutoCAD
‎AutoCAD
Geliştirici: Autodesk Inc.
Fiyat: Ücretsiz+

Gamze Ünal
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü, grafiker ve sosyal medya yöneticisi olarak yer alıyorum. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde okuyorum ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak uygulamalar üzerine yoğunlaşmış durumdayım.