Kategoriler

Aura Kingdom 2 Çıktı!

2020'de çıkması en çok beklenen mobil MMORPG oyunlarından birisi olan Aura Kingdom 2 çıktı! Aura Kingdom 2 oyunculara neler sunuyor? Detaylar yazımda.
Aura Kingdom 2

1,5 milyondan fazla ön kayıt almayı başaran Aura Kingdom 2 Çıktı! Uzun bir süredir ön kayıt toplayan ve özellikle MMORPG oyuncuları tarafından büyük ilgiyle beklenen Aura Kingdom 2, global sürümüyle oynanabilir hale geldi.

Çıktığı ilk saatten beri (sabahın 7’si) oyunu oynayan ve oyunu çözmeye çalışan biri olarak edindiğim tüm tecrübeleri bu yazımda paylaşacağım. Oyun hakkında olumlu yorumlarım olacağı kadar olumsuz yorumlarımda var.

Aynı zamanda oyuna yeni başlayacaklar için de bazı detaylara ineceğim. Çünkü oyunun gidişatında yapılan bazı hatalar karakterinizin güçsüz kalmasına vesile olabiliyor.

Aura Kingdom 2

Öncelikle Aura Kingdom, aslında bir PC oyunu. Oyunun mobil versiyonu da bulunuyor. Aura Kingdom 2 ise 1. oyunun geliştirilmiş ve güncellenmiş hali. Aura Kingdom 2’nin genel olarak diğer mobil MMORPG’lerden ayrıldığı kısımlar mevcut. Oyuna yeni başlayacaksanız server seçeneklerinden EU’yu seçmeniz Türklerle oynayabilmeniz açısından önemli 🙂

Oyunda Eidolon (Eski Yunan edebiyatında bir eidolon, yaşayan veya ölü bir kişinin ruh görüntüsüdür; insan formunun gölgesi veya hayali görünümü.) adı verilen bir sistem bulunuyor. Bu sistemle birlikte sadece bir karakteri güçlendirmiyor aynı zamanda gardaşlarımızı da güçlendiriyoruz.

Aura Kingdom 2 Eidolon

Tabi bu güçlendirmenin karşılıklı olduğunu belirtmem gerekiyor. Oyun içinde Eidolon’larımızı bir nevi pet şeklinde kullanıyoruz ve onlarda bize ek statlar ve ek karakter sağlıyorlar.

Oyundaki en önemli detaylardan birisi kesinlikle Eidolon sistemi. Örnek olarak Nymph (okçu) karakterlerin Power, Critical ve Evasion kategorilerinde bulunan Eidolon’lara yönelmesi gerekiyor. Anlayacağınız doğru Eidolon’ları kullanmak oyun kazandırır. Taktiğimiz bu.

Aura Kingdom 2 Seviye Atlama

Yeni serverlarda oyuncuların bir anda farkı açmamaları için seviye limit sistemi bulunuyor. Örneğin ilk gün herkes maximum 29 level olabiliyor, 2. gün 39.. diye gidiyor. Bu şekilde yeni başlayanlar rekabete daha çabuk dahil olabiliyor.

Seviye atlamak 26. seviyeden sonra biraz zorlaşıyor. Oyun genel olarak görev üzerine kurulu. İlk olarak tüm senaryo görevlerini bitirdiğimizden emin olmamız gerekiyor. Ardından zindanlara ve etkinliklere akarak yavaş yavaş seviye atlamaya çalışıyoruz.

Senaryo görevlerimiz tamamsa daha çabuk seviye atlamak için ‘Story’ zindanlarına, ‘Party Quest’ lerine, ‘Merc Quest’ lerine yönelebiliriz. Oyunda saat bazlı etkinlikler oluyor. Saat bazlı etkinliklere katılarak elmas ve güçlendirme eşyaları kazanabilirsiniz.

Vee son olarak ‘Bounty’ yani ‘ödül’ kısmına değineyim. Her gün topladığımız altınlarla EXP kazanacağımız kısım bu kısım. ‘Bounty’ kısmından ‘SR’ görev gelene kadar 2000 altına yenileme yapıyoruz ve geldiğinde görevi alıyoruz. Günlük 10 görev yapma hakkımız var. Altınınız kalmadığı sürece farklı seviyede görev almanızı tavsiye etmiyorum.

Aura Kingdom 2 P2W’mi?

Birazcık. Ya da birazdan daha fazla P2W’de olabilir. Oyuna parayı basan her türlü uçup gidiyor bu konuda anlaşalım. 100$ basanın gücü dolardan daha hızlı yükseliyor. Yine de oynadığım ve anladığım kadarıyla para basmadan da oyundan zevk alınabilir.

Aura Kingdom 2 P2W

Eğer oyuna para basmayı düşünüyorsanız; paranızı Eidolon’larınıza harcamanızı tavsiye ederim. Bir de ‘Starter Pack’ oldukça avantajlı gözüküyor. Tabi oyunun 1 doları 8,39 TL olarak hesapladığını da belirtmem gerekir 🙂

Aura Kingdom 2 Oynanır mı?

Şimdi gelelim Aura Kingdom 2’nin sevmediğim kısımlarına. Öncelikle oyunda P2W’e yönelim var. Sonrasında Türkçe dil desteği olmayışı geliyor ancak oyun yeni olduğu için bu göz ardı edilebilir. Türk oyuncu sayısı fazla olursa Türkçe dil desteğinin geleceğini düşünüyorum. Sonrasındaysa bazen uykumun gelmesi var..

Evet, doğru duydun; uykumun gelmesi. Oyunda neredeyse her şey otomatik ve biz sadece izliyoruz. Arena, görevler, zindanlar.. Her şey tamamen otomatik. Arada bir hırsız kovalatıyor sadece o kadar. Telefonu bırak yana o kendi kendine oynasın.

Aura Kingdom 2 karakter

Bir de oyun çok sınırlı. Ortalama 2,28 GB yer kaplayan bir oyuna göre karakter oluşturma ekranı ve oyun içi mekanikleri oldukça yetersiz. Ben oyunu çıkmadan önce Dragon Raja, Black Desert Mobile veya Cabal Mobile gibi mobil MMORPG’lere kafa tutabilecek bir oyun seviyesinde olacak gibi hayal etmiştim ancak yanılmışım.

Yine de şu an oldukça boş zamanım olduğu için oynuyorum ve bir süre daha oynamaya devam edeceğim gibi gözüküyor. Bu arada oyunun geliştirici ekibi oyunculara karşı çok ilgili davranıyor. Oyunun ilk gününde çıkan buglara (örnek; ön kayıtta verilen kanatlar takılamıyordu) hemen müdahale ettiler.

Yani sonuca gelecek olursam; oyumu oynanırdan yana kullanıyorum. Özellikle Eidolon sistemi falan diğer mobil MMORPG’lerden farklılık sunuyor. Umarım ilerleyen zamanlarda P2W’e daha çok yönelim yapmazlar. Oynayacaklara veya oynayanlara iyi oyunlar dilerim.

Aura Kingdom 2
Aura Kingdom 2
Fiyat: Ücretsiz
‎Aura Kingdom 2
‎Aura Kingdom 2
Fiyat: Ücretsiz+
https://www.youtube.com/watch?v=YEB66bAxV24&t=1s

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.