Kategoriler

A3: Still Alive İncelemesi | Netmarble Kalitesinde mi?

İlk bakışımızın 9 ay sonrasında A3: Still Alive mobil MMORPG oyununun incelemesini yapma vakti geldi. A3: Still Alive oynamaya değer bir oyun mu? P2W mi? Netmarble Kalitesinde mi? gibi birçok sorunun cevabı incelememizde yer alıyor.

Mobil MMORPG dünyasında grafikleriyle kendinden oldukça fazla söz ettirmeyi başaran A3: Still Alive oyunu 9 ayın ardından inceleme radarımızda.

Her şeyden önce, A3 Still Alive kesinlikle birkaç yıl boyunca en iyi mobil MMORPG oyunları arasında yerini koruyacak gibi duruyor. Üst düzey grafikleri ve mekanikleri A3: Still Alive’ı kolay kolay yabana attırtmayacak cinsten. Tabi arkasında mobil MMORPG’ler konusunda deneyimini kanıtlamış olan Netmarble’ın da bulunması bu konuda büyük etken. (Netmarble’ın diğer popüler MMORPG oyunları: Lineage 2: Revolution ve Blade&Soul: Revolution)

9 ay önceki yazımda (A3: Still Alive Yayınlandı! Oyuna İlk Bakış ve Ücretsiz Ödül Kuponları) oyundan baya bahsetmiştim. Yazıyı yazdığım sırada oyun yeni çıkmış olduğu ve bende yeni yeni deneyimleme fırsatı bulduğum için tüm sorulara net olarak cevap verememiştim. Bir de bu süreçte oyuna eklenen yeni özellikler de oldu. Güncelleme konusunda Netmarble’ın sıkı çalıştığını söyleyebilirim. (Netmarble’ı sürekli övdüğüme bakmayın, yazının devamında A3’ü neden oynamadığıma değineceğim.)

İncelemeye geçmeden önce bilmeyenler için A3: Still Alive’ın sadece bir MMORPG oyunu olmadığını, aynı zamanda Battle Royale (hayatta kalma) modunu da barındırdığını belirteyim. Eğer MMORPG ve Battle Royale karışımı bir oyunun nasıl olabileceği konusunda meraklarınız varsa A3: Still Alive’ı deneyebilirsiniz.

A3: Still Alive İncelemesi

İlk olarak oyunun en güzel yanı bol bol sunucu olmaması. Evet, tam olarak oyunun en sevdiğim yanı bu oldu. Oyunun çıkışından 9 geçmesine rağmen EU bölgesinde sadece 2 sunucu bulunuyor. Haliyle hangi sunucuda başlasam?, Türkler hangi sunucudadır? veya Hangi sunucu daha kalitelidir? soruları böylece daha az endişe verici hale geliyor.

Tabi hiç korkmayın, eğer İngilizce bilmiyorsanız ve oynadığınız oyunun hikayesine katılmak istiyorsanız Netmarble size bu konuda bir endişe yaratmayı başarıyor çünkü oyunda Türkçe dil desteği bulunmuyor. (Benim oynadığım oyun Türkçe olmalı diyorsanız: Türkçe Mobil MMORPG Oyunları listemize göz atabilirsiniz.) A3: Still Alive’ı oynamak ve oyunda gelişmek için İngilizce gerekmiyor ancak hikayeye dahil olmak istiyorsanız İngilizcenizin olması şart.

A3 Still Alive’da 6 sınıf bulunuyor ve bunlar; Berserker (Savaşçı), Templar (Tank), Wizard (Büyücü), Assassin (Suikastçı), Archer (Okçu) ve son olarak yeni eklenen sınıf Scholar (Büyücü gibi *yeni çıktığı için inceleme fırsatım olmadı.)

A3: Still Alive Karakterler

Karakter oluşturma kısmında çok detaylı olmasa da yeterince detaylı bir derecede karakterimizi özelleştirebiliyoruz. Ne yazık ki oyunda cinsiyet seçme şansımız bulunmuyor. Yani sınıfa bağlı cinsiyetle oynamak zorundayız. Karakterimizi oluşturduktan sonra standart olarak eğitim kısmıyla birlikte oyuna başlıyoruz.

Eğitim kısmında tamamen koştuğunuz ve her şeyin otomatik olduğu sizi şaşırtmasın çünkü tüm oyun böyle ilerliyor. Oyunda bol bol koşuyor ve görev yapıyoruz. Tabi biz yapmıyoruz, oyun otomatik modda kendisi yapıyor. Bize sadece NPC’lerle olan diyaloglara tıklamak ve görevi kabul etmek kalıyor. Otomatik oynama konusunda A3: Still Alive’ın gördüğüm en otomatik mobil MMORPG’lerden birisi olduğunu söyleyebilirim.

Akıcı ve Etkileyici Grafikler

Oyun daha çıkmadan önce A3: Still Alive sence nasıl bir oyun olacak? sorusu alsaydım; ilk vereceğim cevap akıcı ve etkileyici grafiklere sahip olacağı olurdu. Netmarble’dan aksini beklemek pek mümkün değil gibi. A3: Still Alive kesinlikle en iyi grafiklere sahip mobil MMORPG’lerden birisi. (2020 için yaptığımız bir liste bulunuyor; 2020’nin En İyi Mobil MMORPG Oyunları)

A3: Still Alive grafikleri

Oyun grafik ve akıcılık olarak çok iyi bir iş çıkartmayı başarsa da oldukça karmaşık bir arayüzü bulunuyor. A3 oynarken ekranınızda sürekli yazıların uçuşacağından, yeni pencerelerin açılacağından ve kırmızı uyarıların yanacağından emin olabilirsiniz. İşin daha da kötü tarafı, bir hatadan mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama satın alma kısmındaki kırmızı uyarılar baksanız bile gitmek bilmiyor. Eğer sadelik taraftarıysanız A3’ün arayüzü sizin için pek tatmin edici olmayabilir.

Grafiklerin etkileyiciliği yetenek animasyonlarında adeta bir üst seviyeye çıkıyor. Tüm sınıfların yeteneklerini bilmiyorum ancak Wizard’ın yeteneklerini izlerken (oyun o kadar fazla otomatik ki oynarken değil izlerken diyorum) daha iyisinin nasıl olabileceğini düşünüyorum.

Anlayacağınız üzere A3: Still Alive, sağlam grafiklere ve akıcı bir oyun yapısına sahip. Grafikler konusunda tek eleştirim arayüzün karmaşıklığı olabilir.

Diğer mobil MMORPG’lerden Farkları

A3: Still Alive, birçok konuda diğer mobil MMORPG oyunlarıyla aynı mekaniklere sahip olsa da Battle Royale modu ve Soul Linker sistemiyle biraz da olsa farklılaşmayı başarıyor. Yakın zamanda oyuna “Shu” adı verilen bir pet sistemi de eklendi. Shu sistemiyle yanımıza bize ekstra güçlendirmeler sağlayan bir kuş çağırabiliyoruz. Normalde pet sistemini farkları kısmına dahil etmezdim ancak güncellemeyle eklendiği için belirtmek istedim.

Battle Royale Modu

A3: Still Alive, Battle Royale moduyla birlikte bir MMORPG olmanın dışına çıkıyor ve kendine has oynanış tarzıyla oyuncularına yeni bir aktivite sunuyor. Başlangıçta herkesin eşit olduğu bu modda maç sonunda hayatta kalan tek kişi olmak için çabalıyorsunuz ve buna bağlı ödüller kazanıyorsunuz. Ödüllerin oldukça cömert olduğunu söyleyebilirim ancak kişisel fikrim olarak Battle Royale modu bir süre sonra döngüye bağlıyor. Yani sıkıcı bir hale geliyor. Tabi sıkıcı dediğime bakmayın, ilk başlarda oldukça eğlenceli ve denenmeye değer.

A3: Still Alive Battle Royale

Battle Royale modunda başlangıçta silahımızı seçiyoruz ve seçtiğimiz silaha göre oyun içinde yeteneklerimiz açılıyor. Aynı zamanda Battle Pass sistemi de bulunuyor. Sezonluk 99,99 TL (oyun ilk çıktığında bu fiyattaydı) şu an 249,99 TL (değişebilir) karşılığında sezonluk özel ödülleri toplayabiliyoruz.

Soul Linker Sistemi

Soul Linker sistemi aslında bildiğimimiz pet, yandaş sistemine benzerlik gösteriyor. Yanımıza çağırdığımız ruh bizimle birlikte savaşıyor ve ekstra yetenekleri bulunuyor. Karakterimizin gelişimi süresinde ruhlarımızın gelişimine de önem vermemiz gerekiyor. Oyunda en çok güç sağlayan detaylardan birisi.

A3 Still Alive Soul Linker

Oyunda elde edebileceğimiz çokça ruh bulunuyor. Tabi çoğunu birleştirerek asıl ruhlarımızın seviyesini atlatmak için kullanıyoruz. Ekstra bilgi olarak oyunda şu anlık binek sistemi bulunmuyor ancak gelebileceği söyleniyor. Gerçi gidilecek yere ışınlanmak oldukça ucuz. Yine de binek sisteminin gelmesi görünüm ve ekstra özellikler açısından güzel olabilir.

Oyunun İlerleyişi

Ana görevler, ilerleme görevleri, bölge görevleri, sürpriz görevler, destek görevleri ve günlük etkinlik görevleri oyunun ilerleyişini sağlıyor. Çok fazla görev çeşitliliği olduğunu düşünüyorsanız; hiç sorun yok, hepsini oyun otomatik olarak kendisi yapıyor.

A3: Still Alive mobil MMORPG

Oyunda tek kişilik zindanlar, küçük grup savunma modları, BOSS baskınları, büyük ölçekli savunma modları, lonca BOSS’ları, savaş alanları ve lonca bölgesi aktiviteleri var. Bunlar artık tüm mobil MMORPG oyunlarında standartlaştığı için detaylarına girmeme gerek yoktur diye düşünüyorum. Bunlar dışında pelerinler, kostümler, zincirleme yetenek sistemi, craft sistemi ve 3 farklı mağaza (o kadar çok satın alım öğesi var ki *birazdan değineceğim) gibi birçok detay daha bulunuyor. Oyunda yapabileceğiniz veya geliştirmek için çabalayabileceğiniz fazlasıyla şey var.

P2W Öğeler Bulunuyor mu?

Evet, oyunda para yatırarak hızla gelişebileceğiniz öğeler bulunuyor. Hatta baya baya hızlı gelişebileceğiniz öğeler bulunuyor. Tabi bu öğelerin çoğunu da oyunu çok çok fazla oynayarak elde edebiliyoruz. P2W öğelerde en sıkıntılı olay A3 Members (premium gibi düşünebilirsiniz) sistemi. Para yatıranlarla, yatırmayanlar arasındaki fark burada çok fazla büyüyor. Sonuç olarak oyun P2W ancak liderliğe oynamıyorsanız ve eğlencenize bakıyorsanız pek sorun yaratmayacaktır. Sadece oyunda çok fazla satın almaya yönlendirici seçenek var ve bu durum bir süre sonra sinir bozucu bir hale geliyor. Eğer A3: Still Alive’ı para yatırmadan oynamayı düşünüyorsanız; başlayabilirsiniz ancak iyi bir Guild’e ihtiyacınız olacağını söyleyebilirim.

A3: Still Alive Netmarble Kalitesinde mi?

A3: Still Alive’ın grafikleri, akıcılığı, optimizasyonu ve hikayesi kesinlikle Netmarble kalitesinde. Bu konuda yüzdelik çoğunlukla aynı fikirdeyim. Ancak otomatik oynanışın bu derece olması ve bir süre sonra her şeyin sıkıcı bir rutine bağlaması da Netmarble kalitesinde değil. Belki de Lineage 2: Revolution’ın ardından beklentilerimi büyük tutmuş da olabilirim. Bu konudaki düşüncelerinizi sizde yorum yaparak belirtebilirsiniz.

A3: Still Alive incelemesinin sonuna gelirken oyunla ilgili son fikirlerimi de paylaşayım. Oyun büyük bir dünya barındırıyor ve birçok yönüyle en iyi mobil MMORPG’ler arasında yer alıyor. Bu biile A3: Still Alive’ı denemek için yeterli bir sebep. Sen oynamaya devam edecek misin diye soracak olursanız; hayır. Oyunun bu derece otomatik olması ve görev rutininde ilerlemesi benim için tatmin edici değil. Yine de grafikleri ve akıcılığı iyi bir mobil MMORPG arıyorsanız A3: Still Alive’ı denemenizi tavsiye ederim. Eğer A3: Still Alive ilginizi çekmediyse Cabal Mobile‘ı bekleyebilir veya hali hazırda oynanabilir olan V4‘e veya Bless Mobile‘a göz atabilirsiniz.

Mehmet Balaban
Turkish Mobile ekibinde içerik editörü ve video içerik editörü olarak yer alıyorum. Yazılım mühendisliği öğrencisiyim ve mobil teknolojiyi yakından takip ediyorum. Genel olarak MOBA ve Strateji oyunları oynuyorum.