1. Anasayfa
 2. MMORPG

2020’nin En İyi Mobil MMORPG Oyunları

2020’nin En İyi Mobil MMORPG Oyunları
0

Mobil MMORPG arayanlar için tavsiye niteliğinde En İyi Mobil MMORPG Oyunları listesi oluşturduk. Mobil platformun büyümesiyle birlikte birçok yeni mobil MMORPG oyunu tanıtıldı.

Son yıllar MMORPG’ler için milat oldu diyebiliriz. PC’de efsaneleşmiş birçok MMORPG oyunu mobil platforma özel oyunlarını oyuncularla buluşturdular. Bu oyunların arasında Silkroad Online, Cabal Mobile, Blade & Soul ve Bless Mobile gibi isimler yer alıyor.

Hal böyle olunca oyuncular hangi oyuna yöneleceklerine karar vermekte zorlanmaya başladılar. Efsaneleşmiş oyunların dışında bir de rekabete üst düzey grafiklere sahip; V4, Dragon Raja ve A3: Still Alive gibi oyunlarda dahil oldu.

En İyi Mobil MMORPG Oyunları

Uçsuz bucaksız mobil MMORPG dünyasında umarız aradığınız oyunu bu listeden bulabilirsiniz. Liste tam sıralı değildir. Bazı oyunları farklı dünyalara ait olduğu ve grafik kaliteleri en iyi seviyelerde olduğu için sıralamak oldukça zor oluyor. Bu yüzden açıklamaları olabildiğince net ve kısa tutmaya çalıştım.

2020'nin En İyi Mobil MMORPG Oyunları

Genshin Impact

Genshin Impact, en yeni çıkan mobil MMORPG’miz. Oyun 28 Eylül 2020’de çıktı ve Zelda dünyasına oldukça benzerlik gösteriyor. Oyunu oynamak ücretsiz ancak ilerleyen süreçlerde para yatırmadan zorlayıcı olmaya başlıyor. Yine de oyuna tek kuruş yatırmadan tatlı bir dünyayı keşfedebilir ve birçok şeye sahip olabilirsiniz.

Genshin Impact, ilk iki haftasında 100 milyon dolardan fazla gelir etmeyi başardı. Eğer Silkroad, Knight veya WOW gibi MMORPG’leri seviyorsanız bu oyun pek sizlik değil. Listedeki diğer oyunları değerlendirebilirsiniz.

V4 Mobil MMORPG

V4

V4’ü uzunca bir süre oynadım. Oyunun grafikleri ve mekanikleri en iyi derecelerde. Oyun içinde yapılabilecek oldukça fazla aktivite var ve günde saatlerce zaman harcanabilecek bir mobil MMORPG. Her şey güzel başlayalım o zaman? İşte o kısımda tam yönlendirici olmak istemiyorum çünkü oyun P2W öğeler barındırıyor. Oyunda para yatıranla, yatırmayan arasında güç farkı oluşuyor.

Oyunu oynayan Türk sayısı ciddi derecede yüksek. Her sunucuda Türk guildleri bulabilirsiniz. Oyunun tüm detaylarını merak ediyorsanız; V4 İncelemesi ve başlamayı düşünüyorsanız V4 Rehberi (Hızlı Seviye Atlamak ve Güç Yükseltmek) yazımı okuyabilirsiniz.

Aura Kingdom 2 Mobil MMORPG

Aura Kingdom 2

Aura Kingdom 2, 2020’de çıkan mobil MMORPG oyunlarından bir tanesi ve PC versiyonundan uyarlanma. Yapısıyla ve mekanikleriyle diğer MMORPG’lerden ayrılıyor. Oyunu çıktığı ilk günden itibaren bir süre oynadım ve sonrasında her şey otomatik işlediği için bıraktım. Grafikleri V4 veya Genshin Impact kadar yüksek olmasa da iyi seviyede.

Oyunda P2W’e yönelim var. Para basanı kimse tutamaz :) Oyunun yapısının ve mekaniklerinin diğer MMORPG’lerden farklı olduğunu söylemiştim; Oyunda Eidolon (Eski Yunan edebiyatında bir eidolon, yaşayan veya ölü bir kişinin ruh görüntüsüdür; insan formunun gölgesi veya hayali görünümü.) adı verilen bir sistem bulunuyor. Bu sistemle birlikte sadece bir karakteri güçlendirmiyor aynı zamanda gardaşlarımızı da güçlendiriyoruz. Farklılık arıyorsanız, deneyebilirsiniz. Oyunun detayları için; Aura Kingdom 2 Çıktı! yazımı okuyabilirsiniz.

 

Aura Kingdom 2 Oyunu

Eternal Sword M

Eternal Sword M, benim için oldukça farklı bir yere sahip. Oyun akıcı olduğu için oynadığım sırada büyük keyif alıyordum. Eternal Sword M İncelemesi yazımdan tüm detayları okuyabilirsiniz. Oyun kesinlikle P2W. Başlıbaşına cüzdan boşaltacak koskoca bir VIP sistemi bulunuyor. Benim en güçlü olmak gibi bir derdim yok diyorsanız; akıcılığı ve eğlendiren aktivitelerinden dolayı oynamanızı tavsiye ederim.

Oyunda çok fazla Türk oyuncu bulunuyor ancak Türkçe dil desteği yok. Eğer “ben rekabetçi oynamak istiyorum ve para yatırmayı düşünmüyorum” diyorsanız bu oyuna başlamayın.

Black Desert Mobile mobil MMORPG

Black Desert Mobile

Normalde Black Desert Mobile’ı 2018’de çıktığı için listeye dahil etmeyecektim ancak çok fazla oyuncusu olduğu için ve tüm mobil MMORPG listelerinde olmayı hak ettiği için listeye dahil ettim. Zamanın Silkroad, Knight veya Metin2 oyuncuları için klasik MMORPG arayışına çözüm olabilir. Level kas > item kas > + bas mantığıyla oyun sonsuz döngüye bağlanıyor. Bu sıkıcı mı? Tabii ki de hayır.

Oyuna zaman ayırarak yapılabilecek oldukça fazla aktivite bulunuyor. Bu cümledeki en önemli nokta; zaman ayırmak. Çünkü Black Desert Mobile’a gerçekten zaman ayırmanız gerekiyor. Black Desert Mobile P2W mi? Evet, oyunda P2W’e yönelim var ancak çok para harcanması gerekiyor. Uzun soluklu bir mobil MMORPG arıyorsanız Black Desert Mobile’ı değerlendirebilirsiniz.

A3: Still Alive mobil MMORPG

A3: Still Alive

Listeyi oluşturduğum sırada oyun ön kayıtta ancak siz bu yazıyı okurken oyun çıkmış olabilir. Netmarble tarafından geliştirilen A3: Still Alive 30 Kasım’da çıkacak. Oyunun PVP modunun fark yaratacağından bahsediliyor. Yeni mobil MMORPG’ler benim işim diyorsanız, beklemenizi tavsiye ederim. Netmarble mobil MMORPG’ler konusunda büyük deneyimlere sahip bir oyun şirketi. Ön kayıt ödülleri gibi detaylar için; A3: Still Alive Küresel Versiyonu Geliyor yazımı okuyabilirsiniz.

Dragon Raja mobil MMORPG

Dragon Raja

Dragon Raja 2019’un Temmuz ayında çıkmış olmasına rağmen 2020’nin En İyi Mobil MMORPG Oyunları arasında listelenmeyi fazlasıyla hak ediyor. Dragon Raja; sosyal etkileşimler, fiziksel etkileşimler, harita ve çevre tasarımı, hikaye ve ara sahneler konusunda hala en iyisi. Tabi bu en iyiliğini bana göre PVP ve oynanış kısmında yitiriyor.

Dragon Raja’nın açık dünyasında motorsiklet ve araba gibi araçlarla gezebilir, evinde kitap okuyabilir, piyano çalabilir ve televizyon izleyebilirsin. Dans mı etmek istiyorsun? Evet, evet! İstersen dansta edebilirsin. Oyunda P2W faktörleri bulunuyor ancak para yatırmadan da birçok aktivite ve açık dünyanın tadını çıkarabilirsiniz. Daha fazla detay için Dragon Raja İncelemesi yazımı okuyabilirsiniz.

Forsaken World: Gods and Demons

Forsaken World: Gods and Demons

Bu listeyi oluştururken Forsaken World: Gods and Demons daha çıkmamış olsa da oyun 2 Kasım 2020’de küresel olarak oynanabilir olacak. Gördüğüm kadarıyla oyunun grafikleri iyi seviyede olacak ancak P2W’i zirvede yaşatacak gibi. Oyunda VIP ve kanat sistemi bulunuyor. Bu iki sistemin bir araya geldiği oyunların ise P2W olmama ihtimali kalmıyor.

Oyun şu an ön kayıt aşamasında ve ön kayıt ödülleri bulunuyor. Bu link üzerinden ön kayıt yaptırabilirsiniz.

World of Kings Mobil MMORPG

World of Kings

World of Kings, WOW’a benzerliğiyle ön plana çıkan bir mobil MMORPG. World of Kings yıllar önce çıkmış bir mobil MMORPG olsa da oyuncu sayısıyla bu listede olmayı hak ediyor. Aynı zamanda Dragon Raja ile World of Kings’in yapımcısı aynı şirket.

Oyunda P2W öğeler bulunuyor. Bir de oyunu düzenli olarak oynuyorsanız ilerleyen süreçlerde sıkılmanız muhtemel. Bir süre sonra her şey kendini tekrar etmeye başlıyor. Klasik MMORPG dünyasını seviyorsanız World of Kings’i deneyebilirsiniz.

Lineage 2: Revolution Mobil MMORPG

Lineage 2: Revolution

En iyi mobil MMORPG oyunları listemin sonunda mobil platformda efsaneleşmiş Lineage 2: Revolution’a yer vermek istedim. Oyun 2016 yılında Netmarble tarafından yayınlandı. 2020 yılında hala büyük güncellemeler alıyor ve büyük bir oyuncu kitlesine sahip.

Dönüp dönüp hala arada oynadığım Lineage 2: Revolution P2W öğeler içeriyor. Yine de oyunun oldukça zevkli olduğunu ve efsaneler arasında yer almayı hak ettiğini söyleyebilirim.

En İyi Mobil MMORPG Hangisi

Bu soruya cevap vermek oldukça zor. Tüm mobil MMORPG’ler P2W öğeler içeriyor. Önemli olan P2W’in seviyesini iyi belirleyen oyunları oynamak. Bana göre 2020’de çıkmış ve en iyiler arasında yer almayı hak eden oyunlar; V4 ve Genshin Impact. A3: Still Alive daha çıkmadığı için onu değerlendirmeme dahil etmiyorum. Çıktığında büyük ihtimalle büyük bir oyuncu kitlesine sahip olacaktır. (Arkasında Netmarble var.)

TRAHA mobil MMORPG oyunu

Cabal Mobile, Bless Mobile, Blade & Soul Revolution, Lineage2M ve TRAHA gibi Türkiye’de oynanabilir olmayan mobil MMORPG’leri listeye dahil etmedim. 2021’de Mobil MMORPG’ler için rekabetçi bir yıl olacak. Bu saydığım oyunların küresel versiyonlarını büyük ihtimalle 2021 yılında göreceğiz. Eğer 2021’de hangi oyunlarla karşılaşacağımızı merak ediyorsanız; 2021’de Çıkması Beklenen En İyi Mobil MMORPG’ler yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdiden iyi oyunlar dilerim.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir